Ulaganje u poljoprivredu Bosne i Hercegovine, a posebno u proizvodnju zdrave hrane, sve više uzima zamaha, a dijaspora se sve češće pojavljuje kao investitor i pokretač novih kompanija u ovom sektoru piše biznisinfo.ba.
Jasmina Ćušić je počela s prodajom povrća putem društvenih mreža prije tri godine, a sada rukovodi prodavnicom u centru Mostara i firmom Eko Jasmina, s mrežom kooperanata iz cijele Hercegovine.
Ključna tačka u rastu kompanije bili su investitori iz dijaspore koji su uložili svoje kontakte, znanje i novac, te danas imaju suvlasnički udio u tom brzorastućem preduzeću.
Prijedorski Agroplus završava ugradnju nove opreme i proširenje kapaciteta. Kompaniji je fokusu proizvodnja domaće jabuke, a firma ima i svoju poljoprivrednu apoteku. Agroplus je još jedan primjer investicije dijaspore, koja ulaže u razvoj poljoprivrede u prijedroskoj regiji.
Da brojke ukazuju na dobru perspektivu ovog poslovnog koncepta potvrđuje i informacija da je prošle godine iz naše zemlje izvezeno jabuka u vrijednosti više od 8 mil M.
Dino Šito, također investitor iz dijaspore, pokrenuo je kompaniju BioFood BH koja se bavi otkupom i preradom, te ovih dana finaliziraju nova ulaganja u opremu i proširenje proizvodnje. Lilijan Sulejmanović je pokrenula kompaniju Te Ora koja proizvodi funkcionalnu i zdravu hranu. Njene Bar Do energetske čokoladice su već našle svoje mjesto u prodavnicama širom zemlje.
Dijaspora poručuje da, osim metaloprerade i IT sektora, ulaganja u proizvodnju zdrave hrane predstavljaju veliku šansu za BiH. Taj sektor je prepoznat i kroz aktivnosti USAID Projekta "Diaspora Invest", koji je kroz aktivnosti tehničke podrške i grant programa već dao potporu 11 kompanija iz agrobiznisa.
Među njima su i kompanije iz ove priče, koje u različitim dijelovima zemlje pokreću neke nove procese, otvaraju nova radna mjesta i unose savremene prakse u poljoprivrednoj proizvodnji, preradi i trgovini, saopćeno je iz USAID Projekta "Diaspora Invest".