flasa vodaSvjedoci smo da svi nakon kupovine sokova, vode i drugog sadržaja u flašama te iste flaše koristimo više puta, naročito djeca koja idu u škole i druge aktivnosti koriste te flaše. No upozorenja su da to nije ispravno i da to ne bismo trebali ubuduće radit?,jer je većina kupovnih flaša namijenjena za jednokratnu upotrebu.

Ako namjeravate nositi takve flašice vode sa sobom, neka bude staklena.

Većina plastičnih flaša ima oznaku PET i broj 1, a voda je u njima kod naknadnog punjenja podložna štetnim hemikalijama pod djelovanjem temperature, kiseonika i bakterija. Zato nije loše na dnu svake ambalaže potražiti trokut s brojem u sredini koji govori koliko je ambalaža štetna.

Brojne primjese

Ambalaža od polimera važan je materijal budućnosti, slažu se stručnjaci, a ono što može biti sporno za zdravlje su različiti dodaci, hemijski derivati - stabilizatori (koji osiguravaju izdržljivost), omekšivači (osiguravaju savitljivost), boje, antistatici i drugi dodaci koji štite polimere od uticaja toplote, apsorbuju UV zračenje, imaju antimikrobnu i antistatičku funkciju, a mogu sadržavati određene teške metale koji mogu predstavljati prijetnju za zdravlje ako migriraju iz sistema jer su većina otrovi, prenose NN.

Problematična grupa su i ostaci procesa polimerizacije - monomeri i oligomeri koji mogu biti otrovni, a može doći do njihove interakcije i stvaranja novih nepoznatih hemijskih spojeva koji mogu štetiti zdravlju. Ali većina je ipak pod kontrolom nadležnih institucija i ne prelazi granicu koja bi bila opasna za zdravlje.

Zato nije zgoreg poslušat ovaj savjet i ako može ikako izbacimo naviku nošenja vode,soka u flaši koja je prethodno ispražnjena. Ako ni zbog čega onda radi svog sopstvenog zdravlja koje nam je puno dragocjeno.