BAMJA U ZDJELI 

20.02.2025 Brčko distrikt BiH postao je vlasnik zaštićene oznake geografskog porijekla "Bamija iz Brčko Distrikta Bosne i NIZ BAMLJAHercegovine", zahvaljujući proizvođačima, čuvarima stogodišnje tradicije. Inicijativu za zaštitu pokrenuo je Voćni klub Brčko i njima ide velika zahvalnost.

Ispod je odlomak iz moje knjige Cosmopolit@n, objavljene na italijanskom jeziku 2014., a na bosanskom 2016. godine. Pričam o bamiji (bamlji) iz Palanke koja pripada Brčko Distriktu.

"Bosanskohercegovačko jelo koje Italijani malo poznaju je bamija. Na italijanskom jeziku zovu je okra (hibiskus esculentus). To je biljka porijeklom iz afričkih tropskih krajeva, uzgaja se u područjima gdje su vrućine, poznata i tamo kao okra. U drugim jezicima zovu je gombeau, gombault, okra. U Egiptu i Etiopiji nazivaju je bamiya. U nekim područjima Brazila poznata je pod imenom quiabo. Njeni plodovi su jestivi, dok je njen korijen bogat sluzi i koristi se u farmaceutskoj industriji. Stabljike od bamije se melju i obrađuju, pružajući mogućnosti stvaranja vlakana za tekstil, poznata pod imenom vlakna gombo. Bamija je u naše krajeve stigla preko Turaka.

Mislim da je danas najbolja bamija na svijetu ona koja se proizvodi u Bosni i Hercegovini. Usporedila sam je sa istom proizvedenom u Turskoj, zatim u nekim arapskim zemljama, kao i azijskim, i došla sam do tog zaključka. Bamija ili okra je biljka koja raste oko pedeset centimetara u visinu. Plodovi se beru odmah nakon opadanja cvijeta. Žene koje je proizvode ustaju rano ujutro, prije nego što izađe sunce, da bi ubrale plodove dok su još par centimetara veličine. Nakon branja, plodovi se nižu iglom na konac, jedan po jedan, tako da dobiju oblik dugačke ogrlice. Apsolutno najbolja bamija je iz Palanke, mjesta koje se nalazi u blizini Brčkog. Plodovi su vrlo mali i svi gotovo jednaki. Bamija je kod nas dosta skupa. Ustvari, u prošlosti su je u Bosni i Hercegovini konzumirale samo plemićke i bogate porodice, penisa Bukvic 12osebno prilikom muslimanskih praznika ili za vrijeme proslave svadbi. Kaže se da je afrodizijak i priprema se mladoženji noć prije ženidbe. Sigurna sam da je i danas bamija dragocjena u mojoj zemlji i vjerujem da mnogi Bosanci i Hercegovci nikada nisu ni probali jer se u njihovim porodicama nikada nije konzumirala.

Mojim prijateljima Italijanima zaista se sviđa bamija kad je pripremim. Dok jedemo ovo posebno jelo, ispričam im priču o njenoj proizvodnji i berbi te im pokažem "ogrlice" od bamije koje kupujem u Bosni i držim uvijek u kući."

Nedavno sam učestvovala u dvodnevnom druženju naučnih i kulturnih radnika u Gornjem Rahiću, gdje sam između ostalog pročitala ovaj tekst o bamiji, a koji smatram mojim skromnim doprinosom za promociju ove važne biljke sa područja Distrikta Brčko.

Mostar, 19. 4. 2025.

Napomena: Orginalni nizovi bamije iz mjesta Palanka

logo dzematrahic.ba

 

Poštovani čitatelji, Allah, dželle šanuhu, započinje suru El-Bekare govoreći o Kur’anu kao uputi i o osobinama vjernika. OSOBA SA DVA LICANakon toga, u dva ajeta opisuje nevjernike, a potom u trinaest ajeta govori o munaficima – najopasnijoj kategoriji ljudi.

Munafici su dvolični, trolični, četverolični ili imaju onoliko lica koliko im je potrebno da bi ostvarili svoje sebične ciljeve. O njima Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
„Vidjet ćete da su najgori ljudi na Sudnjem danu kod Uzvišenog Allaha oni s dva lica: jednima dolaze s jednim licem, a drugima s drugim.“

Munafik je nazvan tim imenom jer krije ono što zaista osjeća, a pokazuje suprotno. Njegova duša je zarobljena u licemjerstvu – prikazuje se drugačijim nego što uistinu jeste. Od vremena Poslanika, alejhi selam, pa sve do danas, munafici su postojali i predstavljali opasnost jer se lažno prikazuju kao prijatelji islama i muslimana, dok u stvarnosti rade na njihovoj šteti.

Munafik nema stav. Uvijek je na strani jačih i moćnijih, bez obzira na to gdje leži istina. Sebičan je, licemjeran i nepouzdan. Njegova proračunatost vodi ga isključivo ka vlastitoj koristi, a njegovo dvoličje teško je prepoznati. Allah, dželle šanuhu, o njima kaže:
„Kad ih vidiš, zadivi te njihova vanjština; a kad progovore, ti slušaš njihove riječi. Međutim, oni su poput obijeljenih dasaka koje šuplje stoje. Oni misle da je svaki glas protiv njih. Oni su pravi neprijatelji, pa ih se kloni! Allah ih ubio! Kuda se samo odmeću!“
– "Allah ih ubio" je najteža kur’anska formulacija.

Licemjeri često koriste prilike da umanje značaj vjere, da unesu sumnju u Allahovu pravdu ili da opravdaju svoje postupke. Njihova šteta nije samo po njih same, već i po zajednicu, jer podrivaju povjerenje, šire smutnju i narušavaju jedinstvo među muslimanima. Poslanik, alejhi selam, upozorava:
„Zaista će Džehennem i njegovi stanovnici vrištati zbog licemjera.“
Na pitanje ashaba kako će Džehennem vrištati, Poslanik odgovara:
„Od vreline vatre kojom će licemjeri biti kažnjavani.“

Licemjer ne želi ništa osim vlastite koristi. Ne mari ni za koga osim za svoju dušu, koja je sklona zlu. Raduje se nesreći koja zadesi druge muslimane, a tuguje zbog dobra koje ih zadesi. Kako Allah kaže:
„Ako postigneš uspjeh, to ih ogorči; a kad te pogodi nesreća, oni govore: ‘Mi smo i ranije bili oprezni’ – i odlaze veseli.“

Oni su uvijek spremni prilagoditi svoje riječi i postupke situaciji kako bi ostvarili vlastite interese. Poslanik, alejhi selam, rekao je:
„Najviše se bojim za svoj ummet slatkorječivih munafika – onih koji medom govore, a djelima truju.“

Trebamo znati da se dvoličnost ne razvija iznenada. To je rezultat dugotrajnog zapostavljanja istine, bježanja od odgovornosti i povlađivanja vlastitim strastima. Zato je važno da svako od nas preispita svoje postupke i namjere. Jesmo li iskreni prema sebi, prema drugima i, najvažnije, prema Allahu?

Molimo Allaha Uzvišenog da nas sačuva licemjerstva i njegovih osobina, da nas učvrsti u iskrenosti i povjerenju, te da nas učini od onih koji govore istinu, čine dobro i traže Njegovo zadovoljstvo.

FOTO ILUSTRACIJA

logo dzematrahic.ba